maj
Deltagande i utveckling av lokalsamhället - Hur gjorde vi förr och hur gör vi idag

Välkommen till ett inspirerande samtal mellan kommunföreträdare och forskare kring frågan hur vi gemensamt kan verka för ökat deltagande i stadsdelsutvecklingen i Lund. Vad finns det för metoder och lärdomar av det vi gjorde förr när frågan åter är aktuell i kommunens hållbarhetsarbete.
Med utgångspunkt i kommunens program för social hållbarhet kommer några kommunrepresentanter och forskare från Lunds universitet att presentera sina tankar och sin forskning kring deltagande och inkludering i utvecklingen av ett hållbart lokalsamhälle. Presentationerna kommer att ta avstamp i hur det har sett ut förr för att sedan flytta fokus till arbetssätt och metoder som används idag.
Program
Eventet inleds med att Lisa Gunnefur berättar om kommunens arbete med social hållbarhet generellt och med hållbar stadsutveckling specifikt.
Därefter berättar Annika Petersson, fd socialförvaltningschef inom kommunen, om hur kommunen arbetade "förr" med deltagande och inkludering.
Efter det presenteras olika perspektiv från forskningen:
- Hans Edvard Roos, senior lektor, sociologi – Interventionsstrategier i lokalt förändringsarbete – erfarenheter från tre decennier
- Helen Lahti Edmark, fil. lic, socialt arbete – Förort i fokus – 20 år tidigare: Erfarenheter från tidigare satsningar på områdesbaserat socialt arbete
- Elisabeth Högdahl, lektor, tjänstevetenskap – Minnesplaneringsmetoder för framtidens platser
- Markus Holdo, docent, statsvetenskap – Från lika möjligheter till lika rättigheter i den lokala demokratin
Efter följer ett samtal modererat av Harald Gegner där kommun- och forskarrepresentanter får chans att kommentera och spegla sig i varandras inspel. Här bjuds också åhörarna in att ställa frågor och kommentera.
Eventet startar kl. 9.30 med fika och programmet börjar kl. 10 och avslutas klockan 11.45.
Anmälan
Anmäl dig senast den 5 maj till lisa [dot] gunnefur [at] lund [dot] se (lisa[dot]gunnefur[at]lund[dot]se)
Vi som arrangerar eventet är Lisa Gunnefur, Charlotte Simonsson, Britt-Marie Johansson, Teres Hjärpe och Harald Liebenstein Gegner. Tillsammans bilder vi FoU-samverkansgruppen mellan Lunds kommun och Samhällsvetenskapliga fakulteten vid Lunds universitet.
Det här evenemanget är en del av Hållbarhetsveckan 2025, som pågår mellan 5-10 maj. Hållbarhetsveckan är ett årligt arrangemang i Lund som organiseras som ett samarbete mellan Lunds universitet och Lunds kommun. Veckan är en plattform för att skapa dialog, öka medvetenhet och inspirera till hållbar förändring.
Om evenemanget
Plats:
Hörsalen, Pufendorfinstitutet, Biskopsgatan 3, Lund
Kontakt:
lisa [dot] gunnefur [at] lund [dot] se